Google Plus
logo Kontakt:
ul. Wołoska 82 m. 55  (vis a vis Szpitala MSWiA)
tel.22 425-58-58   kom.501-22-84-88
e-mail: parapsychologia@gmail.com
informacje i zapisy:  pon.-pt:  900-2100,  sob: 900 - 1900

Horoskopy okresowe (powroty)

 

Technika powrotów polega na obliczaniu symbolicznego horoskopu na dany rok lub inną jednostkę czasu dla momentu, w którym jedna z planet wraca do pierwotnego położenia natalnego. Teoretycznie można takie horoskopy obliczać dla dowolnych planet, ale w praktyce astrologicznej powszechnie stosowane są tylko dwa - solariusze i lunariusze.

Solariusz

 W efemerydach na dany rok odnajdujemy dzień, w którym Słońce będzie miało identyczną pozycję, jak w horoskopie urodzeniowym. Jest to zwykle dzień urodzin w danym roku, ewentualnie dzień wcześniej lub później, co wynika z lat przestępnych. Stosując proporcje ustalamy godzinę, o której nastąpi dokładna koniunkcja Słońca tranzytujacego i natalnego, przy czym w tym przypadku musimy obie pozycje liczyć z dokładnością do sekund kątowych (lub dziesiętnych części minut), inaczej bowiem uzyskana godzina nie będzie wystarczająco dokładna. Dla horoskopu przykładowego na 25 urodziny Słońce będzie w koniunkcji do pozycji natalnej właśnie w dniu urodzin;

       21.06.1987 godz.00.00        -            29° 07' 02"   Bliźniąt      

       22.06.1987 godz. 0.00         -            00° 04' 17"   Raka

       pozycja natalna                    -           29° 25'00"     Bliźniąt

a zatem droga Słońca w ciągu doby = 0° 57'14" droga do pozycji natalnej = 0° 16' 05" Obliczamy więc godzinę dojścia Słońca do pozycji natalnej:

godzina - (16,1 x 24) / 57,2 = 7,54 = 6 h 45 m GMT

Na tę godzinę czasu Greenwich obliczamy normalny horoskop urodzeniowy. Zwykle przyjmuje się współrzędne geograficzne miejsca urodzenia, choć jest to dyskusyjne i niektórzy astrologowie obliczają solariusze i inne powroty dla miejsca aktualnego zamieszkania. Z drugiej jednak strony, nie można wówczas obliczać tego typu horoskopów dla lat przyszłych, nie wiemy bowiem gdzie będziemy mieszkać czy przebywać w przyszłości.

Wyliczony horoskop nanosimy na zewnętrzny pierścień horoskopu natalnego i porównujemy pozycje wzajemne, wyszukując aspekty i pozycje planet i kątów solariusza w domach urodzeniowych. Na solariuszu można zastosować progresje sekundarne, przesuwając planety o ich ruch dobowy (czyli do tej samej godziny dnia następnego) i odnotowując tworzone przez nie aspekty.

Szczególne znaczenie ma tu Księżyc, który przesunie się w ruchu progresywnym o ok. 13°, a więc zapewne utworzy nowe aspekty ich dokładne daty ustalamy podobnie jak przy progresjach sekundarnych.

Lunariusz

Identyczny sposób obliczania dotyczy również lunariusza, z tym tylko, że jest to horoskop na dany miesiąc księżycowy i obliczamy go dla czasu dokładnej koniunkcji Księżyca tranzytujacego i natalnego. Ponieważ Księżyc porusza się bardzo szybko, wystarczająca jest w tym przypadku dokładność obliczeń do minut kątowych. Lunariusz zwykle analizuje się łącznie z solariuszem, badając ich relacje wzajemne i z horoskopem urodzeniowym.

W opracowaniu wykorzystano źródła:

1.K.Konaszewska - Rymarkiewicz - Astrologia - Interpretacja podstawy Poznań 1991

2.R. T. Prinke - 'Vademecum Polskiego Astrologa:' Białystok 1994

Zapłać on-line - kliknij w banner

Pozioma transfery razem 1-nowe-szare